Menu

9. Kokosowe masło do ciała i włosów (Najel)


kokosowe_maslo_do_ciala_i_wlosow_najel

Wygląd, pojemność:

Masło do włosów zamknięte w białym, plastikowym słoiczku o pojemności 200 g. Opatrzone jest w żółto – brązowe etykiety. Opakowanie zdecydowanie nie przypadnie do gustu elegantkom i wielbicielkom ekskluzywnie wyglądających kosmetyków, za to polubią je wszystkie fanki ekologii.

Skład produktu:

Masełko Najel nie zawiera wyłącznie oleju kokosowego (jak sugerowałaby informacja na pudełku). W swoim składzie ma również oliwę z oliwek, masło karite (zwane inaczej masłem shea) i olej arganowy.

Masło shea jest zalecane głównie do pielęgnacji włosów niskoporowatych i średnioporowatych, ponieważ w jego składzie przeważają nasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleionowy, który stanowi 50% stężenia wszystkich kwasów). Jest to lekkie i dobrze wchłanialne masło o miłym zapachu, które świetnie nabłyszcza i odżywia włosy, a jednocześnie chroni kosmyki przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych. Dobrą wiadomością jest to, że kobiety o średnioporowatych włosach również mogą sięgać po masło shea: kwasy tłuszczowe zawarte w nim będą odpowiednie również dla tego typu pukli.

Olej kokosowy (który w rzeczywistości, w stężonej postaci również ma formę masła) jest kolejną substancją stworzoną do pielęgnacji włosów niskoporowatych. Olejek kokosowy stwarza na powierzchni włosa ochronny film, który nie tylko zabezpiecza pukle przed zniszczeniem i niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, ale również ochrania pukle przed uszkodzeniami mechanicznymi. Olejek kokosowy ma równie dobrą wchłanialność co masło shea, nie obciąża włosów, a jednocześnie – tworząc na ich powierzchni mikroskopijny film – uniemożliwia wnikanie toksynom do wnętrza włosów.

Masło do włosów Najel zawiera również oliwę z oliwek. Ten naturalny olejek zawiera jedynie 15% kwasów nasyconych (co lekko dyskwalifikuje go jako produkt do grubych, mocnych włosów). W jego składzie przeważa kwas oleinowy, który stanowić może nawet 75% ilości wszystkich kwasów w olejku z oliwek. Z tego względu oliwa z oliwek pasuje przede wszystkim do włosów o średniej porowatości, zaś włosy niskoporowate mogą być nią lekko obciążone.

Kolejnym olejkiem obecnym w maśle do włosów jest olej arganowy, który ze względu na obecność kwasów tłuszczowych z grupy omega – 9 (49% kwasu oleinowego) oraz z grupy omega – 6 (36% kwasu linolowego) pasuje przede wszystkim do włosów o średniej i wysokiej porowatości. Włosy niskoporowate niestety nie tolerują go zbyt dobrze, mimo iż olej ma właściwości ochraniające włosy i odżywiające je.

Przeznaczenie:

Według opisów producenta masło przeznaczone jest do pielęgnacji ciała i włosów (szczególnie przesuszonych, łamliwych i zniszczonych). Dzięki olejkowi arganowemu i oliwie z oliwek rzeczywiście jest w stanie zadbać o zniszczone pukle, jednak obecność olejku kokosowego do spółki z masłem shea dyskwalifikują je jako produkt do włosów o wysokiej porowatości. Będzie więc dobrą pielęgnacją włosów średniporowatych. Panie o włosach grubych i zdrowych powinny jednak unikać tego produktu, chyba że chcą go stosować na ciało, a nie na włosy.

Sposób użycia:

Masło do ciała i włosów Najel należy wcierać w skórę (najlepiej lekko wilgotną, po kąpieli). Jeśli natomiast masz włosy średnioporowate i chcesz wypróbować moc masła Najel – stosuj je jako maskę do włosów, którą należy zmywać. Nakładanie masła na suche włosy bez spłukiwania jest oczywiście możliwe, jednak dobór olejków i masełek jest nieco kontrowersyjny – może zbyt napuszyć lub zbyt przeciążyć twoje włosy. Opcja polegająca na zmywaniu produktu delikatnym szamponem jest nieco bezpieczniejsza.

Ocena końcowa:

Masło Najel oceniamy jako produkt przeznaczony bardziej do pielęgnacji ciała niż włosów. Dobór składników i bilans kwasów tłuszczowych w produkcie sprawiają, że tak naprawdę nie wiadomo jak masło Najel zachowa się na konkretnych włosach. Jeśli masz włosy o niskiej porowatości, olejki mogą je obciążyć, zaś włosy nisko i średnioporowate mogą albo napuszyć się, albo przetłuszczać przy skórze głowy. Masło Najel będzie natomiast produktem rewelacyjnie pielęgnującym skórę.