Menu

Włosy w maśle, czyli kiedy, czym i dlaczego olejować niskoporowate włosy


Masła do włosów robią furorę w salonach fryzjerskich i wśród włosomaniaczek. Są one świetną profilaktyką dla zdrowych, niskoporowatych włosów, które wymagają zabezpieczenia przed uszkodzeniami i stałego dostarczania im składników odżywczych w postaci witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Niskoporowate włosy – mimo dobrej kondycji – również wymagają pielęgnacji, aby nie zaczęły niszczeć i wypadać. Takie włosy mogą ponadto o wiele szybciej się przetłuszczać, ponieważ dopływ powietrza do skóry głowy jest w ich przypadku utrudniony. Nadmierna produkcja łoju przeciąża włosy i sprawia z kolei, że pukle zaczynają nadmiernie wypadać, a cała fryzura przerzedza się.

masla-do-wlosow.jpgPodstawą pielęgnacji włosów niskoporowatych jest zatem – oprócz zabezpieczenia przed zniszczeniem – ochrona i wzmocnienie cebulek i pielęgnacja skóry głowy.

Ponieważ taki typ włosów jest dodatkowo nieco kłopotliwy przy stylizacji (pukle są grube i sztywne), ciężko nadać im pożądany kształt. Masło do włosów zmiękczy je i sprawi, że będą się lepiej układały oraz staną się miłe i jedwabiste w dotyku.

Masła do włosów charakteryzują się przewagą nienasyconych kwasów tłuszczowych. Należą do nich m.in. kwas stearynowy, palmitynowy, laurynowy, mirystrynowy. Wszystkie te kwasy zbudowane są z niezwykle małych cząstek, idealnie dopasowujących się do niewielkich odchyleń łusek na powierzchni pukli o niskiej porowatości. Z tego względu nic nie zapewni takim włosom lepszej pielęgnacji niż masła do włosów. Panie o włosach niskoporowatych kupując naturalne masła, powinny zwracać uwagę na zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych w konkretnym produkcie. Każde z nich jest bowiem inne i zawiera różne stężenie owych kwasów.

Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych występuje w masłach typu:

  • masło kokosowe (d55% kwasu laurynowego, do 21% kwasu mirystynowego, do 12% kwasu palmitynowego)
  • masło kombo (73% kwasu mirystrynowego, 3% kwasu stearynowego)
  • masło monoi (do 48% kwasu laurynowego i 19% mirystynowego)
  • masło murumuru (48% kwasu palmitynowego i 26% kwasu stearynowego)
  • masło bacuri (do 75% kwasu palmitynowego)

Masła nakłada się zarówno na włosy, jak i na skórę głowy (po takim zabiegu należy je zmyć po minimum godzinie). Można je dodawać do masek i balsamów do włosów lub stosować samodzielnie na suche włosy, w celu ochrony, nadania blasku i kondycji nskoporowatym włosom. Masła do włosów stanowią kompleksową ochronę i regenerację zarówno włosów, jak i skóry głowy.